Wybór Odpowiedniego Projektu Domu Jednorodzinnego: Poradnik dla Inwestorów
Decyzja o budowie domu jednorodzinnego to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stają inwestorzy. Wybór odpowiedniego projektu domu wpływa nie tylko na jego funkcjonalność, ale także na komfort życia i satysfakcję z inwestycji. W tym poradniku przedstawimy kluczowe tematy, które warto rozważyć przy wyborze projektu domu jednorodzinnego, z uwzględnieniem roli firmy Modernest.
Dopasuj dom do działki.
Decydując się na konkretny projekt architektoniczny domu, zwróć przede wszystkim uwagę, czy odpowiada on warunkom posiadanej przez Ciebie działki. Chodzi głównie o szerokość i długość parceli. Pamiętaj, że aby dom był zbudowany zgodnie z prawem i warunkami zabudowy, musi zachować podstawowe odległości w tym: odległość od ściany z oknami/drzwiami od granicy działki musi wynosić minimum 4 metry, odległość ścian bez okien – 3 metry od granicy działki.
Wymienione wymogi dotyczą przestrzeni od granicy z sąsiadującą posesją, a najbardziej wysuniętym elementem domu. Warto mieć więc na uwadze, że projekt domu może mieć dopuszczalną wielkość jednak z uwzględnieniem powierzchni tarasu, nie spełni wyznaczonych norm wyznaczanych przez warunki zabudowy.
Wybierając projekt domu warto mieć na uwadze zapisy Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), które określają przede wszystkim:
– powierzchnię zabudowy (nie uwzględniająca tarasów czy balkonów)
– obowiązujące linie zabudowy
– nie przekraczalne linie zabudowy
– wysokość domu
– kąt nachylenia dachu
– powierzchnię biologicznie czynną (czyli nieutwardzoną, niezabudowaną)
Pamiętaj, że jeśli projekt domu nie odpowiada zapisom MPZP, nie otrzymasz pozwolenia na budowę.
Przy wyborze projektu domu, warto poświęcić chwilę na możliwości działki do usytuowania jego bryły w odniesieniu do stron świata. Najbardziej optymalny, wręcz podręcznikowy, układ pomieszczeń przy budowie domów jednorodzinnych to sypialnia i kuchnia wychodzące na północ lub wschód, salon na południe lub południowy zachód.
Strony świata a ustawienie domu
Przy wyborze projektu domu, warto poświęcić chwilę na możliwości działki do usytuowania jego bryły w odniesieniu do stron świata. Najbardziej optymalny, wręcz podręcznikowy, układ pomieszczeń przy budowie domów jednorodzinnych to sypialnia i kuchnia wychodzące na północ lub wschód, salon na południe lub południowy zachód.
Nie kieruj się zewnętrznym designem projektu domu.
Człowiek kupuje oczami – tak można podsumować większość naszych konsultacji dotyczących wyboru projektu domu. Klienci zazwyczaj skupiają swoją uwagę na wyborze konkretnego stylu elewacji i wykończenia zewnętrznego na wstępnym etapie wyboru, zapominając, że elewacja jest elementem zmiennym, który zawsze można dostosować do wizji inwestora. Pamiętaj – to, co widać na wizualizacji jest tylko koncepcją twórcy.
To na co powinieneś zwrócić uwagę, to:
– bryła domu
– wymiary domu
Ale przede wszystkim… układ funkcjonalny pomieszczeń czyli inaczej powierzchnia użytkowa.
Powierzchnia użytkowa
Właśnie to zagadnienie powinno być uznane za najistotniejszy element przy wyborze odpowiedniego projektu domu. Aspekt powierzchni użytkowej ma istotny wpływ na koszt budowy ale przede wszystkim na finalną funkcjonalność i wygodę użytkowania domu.
Wybierając projekt określ swoje potrzeby aby dobrać przestrzeń odpowiadającą Twoim oczekiwaniom. Jeśli zależy Ci na maksymalizacji powierzchni użytkowej, szukaj projektów, w których powierzchnie przeznaczone na komunikację i korytarze zostały ograniczone do minimum. W ten prosty sposób powiększysz przestrzeń, z której faktycznie będziesz korzystał, ograniczając jednocześnie koszty budowy.
Instalacje ekologiczne już na etapie planowania
Nowoczesne instalacje energooszczędne to spore koszty, jednak jeśli zaplanujemy ich implementację już na etapie projektowym, jej koszty mogą się znacznie zmniejszyć.
Po pierwsze jeśli np. decydujemy się na instalację fotowoltaiczną z matami grzewczymi (ogrzewanie domu i czerpanie energii do zasilania urządzeń), możemy zrezygnować z komina, pomieszczenia na kotłownię i pieca grzewczego. Z jednej strony zwiększając przestrzeń użytkową z drugiej re-lokując ich koszty na realizację instalacji ekologicznej.
Po drugie, instalacje będące odnawialnymi źródłami energii podlegają dotacjom oraz udzielane są na nie atrakcyjne kredyty, co znacznie wpłynie na koszt bazowy Twojej inwestycji.
Po trzecie, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii ma znaczący wpływ na późniejsze koszty eksploatacji, co sprawia, że Twoja inwestycja w energię słoneczną dodatkowo zwróci się w czasie.
Pamiętaj o adaptacji projektu domu względem warunków zabudowy na działce budowlanej
Niezależnie od tego jaki projekt domu wybierzesz, musi on zostać poddany procesowi adaptacji do warunków na Twojej działce budowlanej. Adaptacja projektu to również sprawdzenie, czy odpowiada wymaganiom technicznym, a także tym zawartym we wspomnianym wcześniej MPZP.
Pamiętaj, jeśli skorzystasz z usług generalnego wykonawcy Modernest, wszystkie czynności urzędowe zostaną przeprowadzone za Ciebie.
Koszty budowy domu w gotowych projektach architektonicznych
Większość gotowych projektów domów, dostępnych w internecie ma zawarte koszty budowy. Jednak wyliczenia te są oparte na uśrednionych cenach materiałów i kosztach robocizny, dodatkowo podane są zawsze w kwocie netto.
W rzeczywistości koszty budowy domu mogą być o wiele wyższe niż te podane w gotowym projekcie. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na wspomniany sposób wyliczenia. Kolejnym zagrożeniem dla ekonomi naszej inwestycji jest nieumiejętne planowanie zakupu materiałów, złe zarządzanie podwykonawcami oraz brak doświadczenia w organizacji budowy.
Właśnie dlatego warto skorzystać z usługi generalnego wykonawcy Modernest. Dzięki temu:
– zyskujesz gwarancję wykonania całości inwestycji w ustalonym koszcie
– nie poniesiesz start na materiałach oraz źle wykonanych pracach podwykonawców
– masz gwarancję realizacji inwestycji w określonym terminie
Skonsultuj wybrany projekt projekt domu przed zakupem
Wybór gotowego projektu domu to ekonomicznie tańsze, jak również o wiele szybsze rozwiązanie od projektu indywidualnego. Jednak oszczędność tę warto przed zakupem zderzyć z opinią architekta – konsultacje nie są darmowe, jednak warto z nich skorzystać aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i zachodu związanych z kupowaniem źle dobranego projektu do posiadanej działki.
Korzystając z usługi generalnego wykonawcy oszczędzisz dużo czasu na wyborze odpowiedniego projektu ponieważ już w pierwszym kontakcie dowiesz się jaki projekt domu będzie najbardziej optymalny, dedykowany opiekun przedstawi konkretne alternatywy lub zasugeruje zmiany w wybranym projekcie.
Dowiedz się więcej o budowie domu z generalnym wykonawcą Modernest tutaj